Druk: solwentowy czy lateksowy?

druk solwentowy

Współczesna branża poligraficzna rozwija się wyjątkowo prężnie. Mając to na uwadze, nie powinien dziwić fakt, że dostępne są coraz to nowsze i bardziej wydajne formy druku cyfrowego. Obecnie, największą popularnością cieszą się druk solwentowy i lateksowy. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Które rozwiązanie jest lepsze? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.

 

Druk lateksowy

Mówiąc o zaletach druku lateksowego nie sposób nie wspomnieć o tym, że jest on gwarancją wysokiej jakości. Wykorzystanie tej nowoczesnej technologi jest gwarancją otrzymania bardziej ostrego i szczegółowego obrazu. Dzięki tym właściwościom druk lateksowy wykorzystywany jest chętnie przez przedsiębiorców, którzy poszukują trwałych i estetycznych rozwiązań np. do produkcji reklam wewnętrznych i zewnętrznych. Warto również wspomnieć, że druk lateksowy w przeciwieństwie do druku solwentowego, jest bezwonny oraz całkowicie bezpieczny dla ludzi. Dodatkowo można go używać na wielu materiałach – również tych nietypowych.

Druk solwentowy

Druk solwentowy, podobnie jak lateksowy, znajduje szerokie zastosowanie w dzisiejszej branży poligraficznej. Wykorzystuje się go przede wszystkim podczas wykonywania wydruków wielkoformatowych, np. podczas tworzenia reklam oraz banerów. Do jego największych zalet zaliczyć należy to, że jest on odporny na działanie promieni słonecznych oraz innych czynników atmosferycznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że zawarte w tuszach solwentowych substancje, są szkodliwe dla nie tylko dla ludzi, ale i środowiska.

Który druk wybrać: solwentowy czy lateksowy?

Oczywiście to, który druk sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku: solwentowy czy lateksowy, zależeć będzie przede wszystkim od naszych indywidualnych oczekiwań. Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Warto jednak wspomnieć, że druk lateksowy charakteryzuje się mniejszą trwałością niż solwentowy oraz jest o wiele droższy.