Szybki i wydajny druk cyfrowy. Specyfika i zastosowanie

Wydruki cyfrowe

Za sprawą technologii cyfrowej jesteśmy w stanie niemal natychmiast wykonać wydruki projektów przesłanych np. drogą mailową. Proces drukowania przebiega szybko, ponieważ nie ma konieczności korzystania z formy drukarskiej, jak w przypadku druku offsetowego. Wydruki cyfrowe wyróżniają się też bardzo dobrą jakością.

W tym artykule wskażemy na najważniejsze korzyści druku cyfrowego oraz najczęstsze przykłady zastosowań tej metody.

Główne zalety druku cyfrowego

Technika cyfrowa jest szybka i precyzyjna. Wydruki cyfrowe realizowane są zdecydowanie szybciej niż offsetowe, dlatego sprawdzą się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy niezbędne jest przygotowanie materiałów “na ostatnią chwilę”. Co więcej, druk cyfrowy umożliwia personalizację każdego wydrukowanego arkusza, a nawet dokonywanie zmian podczas procesu drukowania. Pozwala też na bardzo duży zakres obróbki obrazu i zastosowanie w nim wielu kolorów, np. wydruk jednocześnie czarno-białych i kolorowych obrazów. Druk cyfrowy umożliwia drukowanie na wielu różnych podłożach w szerokim przedziale gramatur.

Zastosowanie druku cyfrowego

Druk cyfrowy znajduje obecnie bardzo częste zastosowanie głównie ze względu na szybkość realizacji wydruków, a także stosunkowo niewielkie koszty wykonania. Z tego też powodu technika cyfrowa rekomendowana jest w przypadku, gdy niezbędne jest wykonanie niewielkich nakładów w bardzo krótkim czasie. W ten sposób powstają np. materiały na konferencje, spotkania branżowe, szkolenia itp. Cyfrowo tworzone są wyroby poligraficzne o charakterze użytkowym i okolicznościowym, np. cenniki, katalogi, nuty, afisze. Możliwość szybkiego wykonania wydruków wcale nie oznacza obniżonej jakości. Wręcz przeciwnie – technologia cyfrowa zapewnia porównywalne, a niekiedy nawet lepsze rezultaty niż w przypadku zastosowania konwencjonalnych urządzeń do drukowania.

Podsumowując: druk cyfrowy pozwala na szybkie przygotowanie wydruków w wysokiej jakości. W przypadku niskonakładowych publikacji technika cyfrowa jest znacznie bardziej opłacalna niż offset.